Sposoby na ogrzanie domu

Jedną z ważniejszych decyzji, podejmowanych przed budową domu, jest wybór sposobu ogrzewania. Od tego, jakie rozwiązanie zostanie wybrane, będzie zależał przyszły komfort użytkowania domu i wysokość kosztów związanych z jego ogrzaniem.

Najpopularniejsze sposoby ogrzewania domu

Do najbardziej rozpowszechnionych form zapewnienia ciepła w domu należą: ogrzewanie elektryczne, gazem, paliwem stałym i ogrzewanie solarne.

Koszty ogrzewania

Kalkulator kosztów ogrzewania, pozwoli na szacunkową wycenę wydatków. W kalkulatorze podaje się, powierzchnię budynku oraz standard energetyczny budynku, czyli stopień jego ocieplenia, energooszczędność. Kalkulatory można zastosować dla obliczenia i porównania wszystkich sposobów ogrzewania.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie domu prądem ma wiele zalet – jest wygodne, łatwo w nim sterować temperaturę pomieszczeń. Niestety, jego największą wadą są wysokie koszty. Sam montaż, to już spory wydatek. Do tego dochodzą jeszcze późniejsze wysokie koszty eksploatacji.

Ogrzewanie gazem

Gaz ma podobne zalety, jak ogrzewanie elektryczne – jest bardzo łatwy i przyjazny w obsłudze. Przewagą gazu, są mniejsze rachunki. Przy wyborze ogrzewania domu gazem, problemem mogą okazać się formalności z uzyskaniem pozwolenia na wykonanie przyłącza.

Paliwa stałe

Do paliw stałych będzie się zaliczał: węgiel, ekogroszek, drewno. To najtańsze ogrzewanie domu ranking, od wielu lat potwierdza tę teorię. Największą wadą tego sposobu ogrzewania domu, jest oczywiście emisja zanieczyszczeń. Inwestorzy, będą raczej odchodzić od paliw stałych, na rzecz rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku naturalnemu.

Ogrzewanie solarne

Na etapie projektowania i instalacji, jest to najdroższa forma ogrzewania domu i jednocześnie najbardziej ekologiczna. Z tego powodu większość gmin w Polsce, prowadzi system dopłat do zainstalowania kolektorów. W przyszłej eksploatacji, ogrzewanie solarne jest najtańszym sposobem stosowanym dla zapewnienia ciepła. Można się spodziewać, że w nastąpi rozwój takich przyjaznych dla środowiska rozwiązań.